O instytucji
Lata 1988 i 1990 to okres zmian ustrojowych, które zaznaczyły również zmiany w pomocy społecznej. Wtedy to zmieniło się podporządkowanie instytucji pomocy społecznej z Ministra Zdrowia i Opieki społecznej na Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Zostały zlikwidowane Działy Służ Społecznych, powstała natomiast sieć gminnych, miejsko-gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku powstawał 1 września 1992 roku po podziale gminy płońskiej na miejską i wiejską. Siedzibą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płońsku został budynek po Komitecie PZPR mieszczący się przy ulicy Wolności 12 w Płońsku . Pierwszym kierownikiem MOPS będąca wcześniej Dyrektorem Działu Służb Społecznych została Pani mgr Jadwiga Bilińska, która w płońskiej pomocy społecznej pracowała 20 lat.
W listopadzie 1992 roku Ośrodek został przeniesiony na ulicę Płocką 19 do budynku stanowiącego własność Kościoła Św. Michała. Po wieloletnich staraniach i zabiegach kolejnych kierowników
pomocy społecznej – Ośrodek otrzymał w lipcu 2000 r. nowo wybudowane pomieszczenia mieszczące się w budynku komunalnym na parterze przy ulicy Kolbe 9, gdzie mieści się aktualnie.
W ośrodku funkcjonował Dzienny Dom Pobytu wyposażony w świetlicę, zaplecze kuchenne, pralnię oraz łaźnię. Transformacje ustrojowe w kraju nie odbiły się mocno na zmianach w pomocy społecznej w miejscowości Płońsk z uwagi na stabilność władzy samorządowej od której zależny był zawsze Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku.
Na przestrzeni lat o rozwój jednostki i jej działalność dbał sztab ludzi na czele z kierownictwem. Na przestrzeni lat jednostką zarządzali kierownicy Jadwiga Bilińska w 1952-1995 czyli w okresie pierwszej transformacji ustrojowej w pomocy społecznej, później chwilowo Marianna Siemiątkowska bo tylko w 1955r, następnie kierownictwo objęła Barbara Wiśniewska w latach 1995-2003. Wszystkie zmiany które objęły pomoc społeczną w Płońskim Ośrodku dokonywała kierowniczka Maria Zembrzuska 2003-2022. Aktualnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej można powiedzieć według zderzenia się z nową problematyka w pomocy społecznej – czasów pandemii, wojny oraz kryzysu społecznego zarządzany jest przez Łukasza Gołębiewskiego 2022 – obecnie.
W strukturze organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płońsku wyróżnić należy Klub Senior + który został powołany do istnienia i funkcjonowania w strukturach jednostki dokładnie cztery lata temu.
Czym zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku ?
Każdy powie - Ośrodek Pomocy Społecznej od 30 lat realizuje działania z zadaniami wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej oraz zadaniami zleconymi. Tak możemy powiedzieć ogólnikowo i według przepisów. Tak więc czym się zajmuje dodatkowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku co go może wyróżnić na tle innych organizacji pomocy społecznej w regionie czy też kraju.
Oprócz wszystkich zadań jakie realizujemy w myśl ustawy i zadań zleconych intensywnie włączamy się w inicjowanie imprez społecznych na terenie miasta Płońsk, staramy się aktywizować i łączyć wszystkie pokolenia do wspólnych działań, akcji charytatywnych oraz społecznych.
Dla mieszkańców i społeczeństwa Płońskiego organizujemy uroczystości świeckie i religijne – organizujemy Wigilie i Wielkanoc plenerową dla całego miasta. Ośrodek włącza się z innymi instytucjami w organizowanie dla wszystkich dzieci dnia dziecka pod hasłem Mama, Tata i Ja.
Cyklicznie realizuje paczki dla dzieci wraz z wydarzeniem towarzyszącym. W okresie jesienno – zimowym skupia się na wydawaniu ciepłych posiłków dla osób potrzebujących. Współtworzone są
wszelkie programy profilaktyczne mające na celu przeciwdziałaniu uzależnieniom oraz przemocy.
W ramach aktywizacji młodego pokolenia realizuje konkursy i przedstawienia artystyczne oraz gry profilaktyczne i historyczne. Ośrodek w ramach pomocy potrzebującym wspiera czynnie zbiórki odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego. W ramach wykluczenia ubóstwu tworzy jadłodajnie i szafy społeczne z żywnością. Inicjuje aktywnie społeczność lokalna w akcjach wspólnego czytania, tygodnia sportu, bezpiecznych wakacji itp. akcji.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku bierze aktywny udział w organizacji wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin potrzebujących
Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku był inicjatorem założenia Powiatowej Płońskiej Koalicji Ośrodków Pomocy Społecznej w Powiecie Płońskim. Gdzie obecnie zrzesza wszystkie ośrodki pomocy społecznej w powiecie w ilości 12 jednostek. Dzięki zawiązaniu takiej koalicji można szerzej patrzyć na problemy społeczne i wspólnie je rozwiązywać.
Do Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku ma zawiązana współprace z Akademia Nauk Stosowanych w Ciechanowie, która posiada kierunek kształcenia praca socjalna. Dzięki tej współpracy Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku ma możliwość rozwoju na poziomie naukowym oraz uzupełniania kadry zawodowej.
Ośrodek Pomocy Społecznej jest realizatorem i pomysłodawcą tworzenia Forum Służb Społecznych wspólnie w partnerstwie z Uczelnia w Ciechnowie. Forum Służb Społecznych ma za zadanie wymianę doświadczeń dla jednostek pomocowych i rozwiązywaniu bieżących problemów pomocowych (aktualnie czynnie w forum uczestniczy ponad 60 jednostek z całego Północnego Mazowsza i skupia ponad 400 pracowników jednostek pomocy społecznej) .
Tak więc jednostka jaką jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku pokazuje, że można być przykładem nie tylko na zadaniach ustawowych – przyznawania i rozpatrywania wniosków o świadczenia oraz zadań zleconych typu pomoc w wypłacie świadczeń związanych z wykluczeniem czy ubóstwem (dodatki do paliw, do opału, do energii, do mieszkania, do problematyki rodzinnej).
Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku podtrzymuje trend w jakim ma rozwijać się w współczesna pomoc społeczna czyli w kierunku profilaktycznym i zapobiegawczym oraz aktywizacyjnym społeczeństwo lokalne danego miasta, powiatu lub regionu.
Pomoc Społeczna w Płońsku pokazuje, że przyklejona łatka do pomocy społecznej rozdawnictwa publicznych środków finansowych zmienia znaczenie. Ośrodek Pomocy Społecznej w Płońsku spełnia zadanie rozwiązania problemów społecznych przy wsparciu finansowym.